Що таке розсилання?
Щоб отримувати нових клієнтів та підтримувати зв'язок зі старими, вам потрібне email розсилання. У ній ви можете не лише розповідати про новини компанії, а й публікувати корисний контент, який робить із передплатників лояльних покупців.
Розсилка – це масове надсилання листів вашим передплатникам. За допомогою розсилки ви звертаєтеся безпосередньо до передплатників, потрапляючи в їх особистий простір. Завдяки цьому ви можете побудувати з ними довгострокові дружні стосунки і зробити їх постійними клієнтами.
Плюси розсилки в тому, що на неї підписуються вже лояльні до вас люди, адже вони погодилися залишити свою адресу електронної пошти. А лояльних передплатників набагато легше перетворити на покупців, аніж випадкових відвідувачів сайту.

З розсилки конверсія* вища, ніж із соцмереж, тому що люди частіше переглядають власну пошту, ніж соціальні мережі, на яких, наприклад, можуть працювати блокувальники реклами.
*Конверсія в інтернет-маркетингу - це відношення числа людей, які виконали цільові дії до загальної кількості людей, які взаємодіяли з рекламою або іншим контентом. Конверсія виражається у відсотках. Наприклад, ми зробили email розсилку на 100 одержувачів, із них 10 людей перейшло до нас на сайт. Тоді цільова дія з розсилки - перехід на сайт, а конверсія складе 10 осіб / 100 осіб * 100% = 10%.

Без реклами в соцмережах ваш пост побачить лише частина аудиторії, що підписалася. У розсилки в цьому плані перевага — якщо ви надішлете листа, то його отримають усі.
Найголовніше завдання розсилки - це утримання та повернення клієнтів.
Багато хто боїться починати розсилку, вважаючи її спамом, але це не так. Користувач сам залишив вам електронну адресу та дав згоду на отримання листів.
Спам розсилається всім поспіль, не враховуючи інтересів передплатників.
Грамотне розсилання має бути корисним і гідним уваги. До того ж, на відміну від спаму, розсилка не дурить користувачів.

Розсилка добре працює як нагадування про продукт. Якщо ви регулярно відправлятимете анонси або новини, то завжди будете на увазі.
Також розсилка може працювати на допродажу. Якщо передплатник купив процедуру УЗ-кавітації, надішліть йому статтю про те, як посилити ефект після УЗ-кавітації процедур пресотерапія.
Один із головних плюсів розсилки в тому, що це дуже недорогий спосіб просування. Для її запуску ви зможете зробити самі. Витратити гроші доведеться лише на поштові сервіси. Але це не так дорого. До того ж деякі з них можна використовувати безкоштовно, якщо у вас маленька база передплатників.
Як почати робити розсилку: збираємо базу передплатників
База електронних адрес потрібна, щоб було, кому надсилати листи.
Розглянемо кілька способів, як зібрати базу передплатників.
Якщо у вас є сайт або ви збираєтеся його створювати

Створіть landing page (лендінг)
Landing page (лендинг) - односторінковий сайт або окрему сторінку на існуючому сайті.
На сторінці детально опишіть, які бонуси отримає людина при підписці на ваші новини. Можливо, це доступ до закритих акцій або дуже корисні рідкісні матеріали. Наприклад, залиште email і отримайте знижку 5% або корисний чек-лист як доглядати шкіру влітку.

Коли лендинг готовий час залучати до нього трафік, тобто користувачів. І тут не обійтися без реклами.
Приклад - знижка 20%, якщо ви підпишетесь на розсилку.
Додати на сайті панель передплати
Це тонка смужка внизу або вгорі екрана, де міститься виклик, поле для електронної адреси та кнопка підписатися.
Використовуйте спливаючі вікна
Спливаючі вікна (pop-up, попапи) — це елементи інтерфейсу сайту, які раптово «спливають», коли ви знаходитесь на якомусь сайті.
Зазвичай спливаючі вікна інформують вас про якусь інформацію, пропонують підписатися на розсилку або замовити зворотній дзвінок.

Деякі вважають спливаючі вікна настирливим спамом, але вони не такі страшні. Головне – правильно їх налаштувати. Якщо ви покажете спливаюче вікно з пропозицією підписки через п'ять секунд після того, як відвідувач зайшов на сайт, це буде нав'язливим і відразливим. А якщо користувач подивився вже п'ять сторінок, то він зацікавився і саме час запропонувати йому підписатися.
Щоб відвідувач підписався на вас, потрібно його мотивувати. Можна запропонувати надіслати безкоштовні корисні матеріали або пообіцяти знижку першої процедури.

Приклади спливаючих вікон
Види листів
Щоб налаштувати спливаючі вікна, є кілька способів:
  1. Технічно попап налаштує розробник, який займається вашим сайтом, а саму форму оформи дизайнер.
  2. Використовувати сторонній сервіс для налаштування форм, які інтегруються на ваш сайт шляхом вставки короткого коду від сервісу до коду сайту. Код сервісу вставляється на сайт, щоб відстежувати дії користувачів. Саму форму ви можете редагувати самі.
  3. Використовувати сервіс для розсилки, який також має можливість налаштовувати попапи — для самостійної роботи такий спосіб найпростіший, тому що також знадобиться технічно залучити програміста додати в код сайту код сервісу. А далі створити попапи і налаштувати автоматичні листи можна самостійно. Приклад такого сервісу https://www.unisender.com/
Якщо у вас немає сайту
Попросіть клієнтів заповнювати анкети з власною інформацією та вказувати там email. Не забудьте написати в анкеті, що вони дають згоду на надсилання їм електронних листів.

Використовуйте соціальні мережі, наприклад, напишіть у сторіс що готові поділиться корисним чек листом на email та вставте форму, де передплатник може відповісти.
Використовуйте лідогенерацію в соціальних мережах – рекламу з пропозицією отримати бонус на адресу e-mail.

Після того, як ви зібрали базу, вам потрібно її сегментувати, тобто зробити списки адрес реальних, потенційних та неактивних клієнтів, тому що для роботи з ними потрібні різні види листів. Які саме ми розповімо далі.
Види листів
Щоб вибрати потрібний вид листів, треба зрозуміти, якими вони бувають.

Інформаційні листи
Такі листи необхідні підтримки та збільшення лояльності. Вони несуть у собі конкретну користь — допомагають передплатникам вирішувати їхні проблеми. Іншими словами, це контент-маркетинг, який ви поширюєте не лише у блозі та соціальних мережах, але й через розсилку.
Ось основні цікаві способи подання інформації: Статті в стилі "Як зробити", покрокові інструкції та гайди, Огляди процедур, Кейси, Відгуки, Результати до після.
Транзакционные письма
Это письма, которые приходят в ответ на действия пользователя. Они нужны, чтобы пользователь был в курсе процесса или не забыл выполнить какое-то конкретное действие, например, оплату процедуры и тд.
К ним относятся: письма подтверждение заказа, регистрации, оплаты и так далее.
Тригерні листи
Це листи, які надсилаються конкретній людині залежно від її дій на сайті. Основне завдання тригерних листів повернути користувачів на сайт.
До тригерних листів відносяться: нагадування про кинутий кошик, прохання залишити відгук, листи-подяки за покупки, вітання зі святами.
Листи, що продають
Це листи, в яких міститься добірка товарів чи послуг, знижки та акції. Вони спрямовані на прямі продажі, але використовувати їх потрібно з великою обережністю – передплатникам може не сподобатися, що ви намагаєтеся щось продати.
Щоб не спровокувати негативну реакцію, поясніть користувачам, чому ви вирішили вторгнутися в їхній особистий простір і розкажіть, у чому цінність та користь вашої пропозиції.
Листи Анонси
Це листи з новинами про події та продукти компанії. Зазвичай в них пишуть про нові можливості, функції або про товари, що з'явилися. Розповідають про плани на майбутнє чи запрошують до заходів.
Завдяки анонсам передплатники будуть в курсі справ вашого продукту і побачать, як ви розвиваєтеся.
Тепер потрібно зрозуміти, як часто потрібно надсилати листи. У цій справі немає чітких правил, я можу надати лише загальні рекомендації.
Інформаційні — раз на один-два тижні.
Анонси – раз на місяць.
Продають — не частіше ніж раз на місяць і лише «гарячим» клієнтам.
Транзакційні та тригерні – залежно від дій користувача.
Який сервіс вибрати для розсилки?
На сьогоднішній день існує багато різних сервісів.
Я виділив кілька критеріїв, які найчастіше впливають на прийняття рішення:
  • Висока доставляння у вхідні (щоб не потрапляли листи до спаму).
  • Зручність та зрозумілість інтерфейсу.
  • Простота реєстрації та простота освоєння: база знань та відеоуроки по роботі з сервісом.
  • Швидкість та якість відповідей служби підтримки.
  • Наявність безкоштовного тарифу для тестування сервісу.

Ось кілька найпопулярніших у СНД сервісів имейл розсилки:
UniSender, MailChimp, GetResponse, eSputnik, SendPulse.
Щоб протестувати який сервіс розсилки підійде найкраще, сервіси дають безкоштовний тариф.
у GetResponse ви можете працювати з базою до 1000 контактів 30 днів.

Це дуже зручно так як вам не потрібно відразу витрачати гроші на сервіс поки що немає бази або поки що база маленька. Також за безкоштовний період ви зможете самі для себе вирішити який сервіс для вас зручніше.

Загалом функціонал усіх сервісів розсилок дуже схожий:
  • Скрізь є конструктор листів та шаблони.
  • Скрізь можна створювати списки передплатників та керувати ними.
  • Відрізняються ж сервіси наявністю готових інтеграцій, тарифами та каналами комунікації.

Рекомендую вибирати сервіс розсилок так:
  • Визначити, який тип сервісу потрібний вам.
  • Скласти найважливіші вам критерії вибору.
  • Порівняти та спробувати кілька сервісів для вибору зручнішого саме вам.
Як аналізувати розсилку?
Щоб зрозуміти, наскільки ефективне ваше розсилання, вам потрібно звернути увагу на наступні метрики.

Відкриття (Open Rate)
  • Це показник того, як багато людей відкрили вашого листа.
  • Найбільше на цю метрику впливає тема листа. Якщо вона цікава для користувачів, то Open Rate буде високим. Щоб підвищити відкритість, потрібно перевіряти тему листа за допомогою A/B тестування, який вбудований у багато сервісів розсилок.
  • Ще на відсоток відкриттів впливає відправник і доставляння: якщо Open Rate нижче 10%, то або ваше розсилання не цікаве користувачам, або воно не доходить або потрапляє до спаму.

Переходи (Click Rate та Click through open rate)
  • Вони показують, скільки людей натиснули на кнопки або перейшли на посилання з вашого листа.
  • Це дуже важливий показник. Він говорить про те, чи відповідає ваше розсилання інтересам передплатників. Також він говорить про якість оформлення листа: якщо користувачі переходять за посиланнями, значить, вони зацікавилися і розуміють, куди саме потрібно натискати.
  • Якщо відсоток переходів прагне до відсотка відкриттів, то ви все робите правильно і ваше розсилання подобається людям.

Відмови
  • Вони показують, скільки людей відписалися від вашої розсилки.
  • Якщо їх число зростає, то це означає, що їм не цікава ваша розсилка, або тема листів не відповідає його змісту.
  • Бажано, щоб показник відмов не перевищував 1–2% ваших передплатників. Якщо він більше, це говорить про те, що вам потрібно переглянути стратегію розсилки.

Недоставлені листи
  • Це число листів, які не потрапили до поштових скриньок.
  • Це може відбуватися з різних причин: поштова скринька переповнена, її більше не існує або поштова система наклала на лист санкції.
  • Але найпопулярніша причина — ваш лист потрапив до спаму.
Як не потрапити до спаму
Ніколи не надсилайте листи тим, хто на них не підписувався.
Попросіть передплатників додати вас до адресної книги, щоб вони завжди гарантовано отримували ваші листи.
Уникайте частого вживання в розсилці ризикованих слів, на зразок «безкоштовно», «акція», «купіть».
Розсилайте хоча б раз на місяць, щоб передплатники не забули, що підписалися на вас і не помітили ваш лист як спам.
Перевіряйте листи на спам у вашому поштовому сервісі, якщо він підтримує цю функцію.
Якщо у розсилці ви ведете людей на ваш сайт, обов'язково додавайте UTM-мітки в посилання, щоб ви могли точно відстежити, що люди з розсилки робили на сайті.
Поради щодо роботи з розсилкою
Не надсилайте листи надто часто. Намагайтеся не набридати передплатникам по дрібницях і робіть розсилку, коли у вас є для них справді щось важливе чи цінне.
Не надсилайте розсилку надто довгою, інакше передплатники перестануть її читати.
Приділяйте велику увагу темі листа. Це найважливіший бар'єр на шляху до його прочитання. Завжди намагайтеся, щоб тема зацікавила передплатників.

Вивчайте аналітику. Вона покаже, які ваші листи були найбільш вдалими та підкаже, який контент більше подобається людям.
Використовуйте А/В тестування. Протестуйте тему, заклик до дії, заголовок, довжину листа та його оформлення. Якщо ви дізнаєтеся, що більше до вподоби вашим передплатникам, то зможете зробити розсилку більш ефективною.
Обов'язково оптимізуйте розсилку мобільних пристроїв. Їхня частка зростає з кожним днем ​​— люди все частіше переглядають пошту не з комп'ютера, а з телефону.
Звертайтесь у листі на ім'я, якщо у вас є така можливість. Використовуйте її, тому що персоналізовані листи працюють краще, ніж безіменні.

Щоб новий передплатник про вас не забув, перший лист повинен надходити йому протягом години з моменту підписки.
Дізнайтеся, коли ваша аудиторія читає пошту та надсилайте листи в цей час. Також ви можете використовувати функцію «Ідеальний час» у сервісі розсилки, який сам підбере найкращий часовий проміжок для відправки, ґрунтуючись на поведінці ваших передплатників.

Видаляйте з бази електронні адреси, на які не надходять листи. Вони псують вам репутацію в очах поштової системи та спотворюють статистику відкриттів.
Просувайте свою розсилку. Розкажіть про неї у соціальних мережах, на сайті та інших відкритих джерелах, які вам доступні.

Розсилки – це багатогранний інструмент.
За допомогою неї можна інформувати клієнтів, безпосередньо спілкуватися з аудиторією, вибудовувати дружні та довірчі відносини з передплатниками та перетворювати їх на постійних покупців.